«Бездротові датчики, смартфони, планшетні та настільні комп’ютери допоможуть лікувати хронічні хвороби», — повідомляє Cisco, партнер компанії IQusion.

Один з найбільш перспективних способів скорочення медичних витрат полягає в більш якісному моніторингу стану хронічних хворих. Такий моніторинг допоможе уникати загострень і дорогих госпіталізацій. В цьому плані сучасні технології можуть надати істотну допомогу лікарям та іншим медичним фахівцям. Технологічні засоби будуть стежити за станом пацієнтів і негайно попереджати лікарів про появу тривожних симптомів.

На ринку є безліч бездротових датчиків (сьогодні їх часто називають “сенсорами”). Можна легко знайти датчики для стеження за артеріальним тиском, вмістом глюкози в крові, частотою дихання та іншими важливими показниками. Є датчики, які підкажуть лікаря, лягли ви спати чи ні (а якщо лягли, то заснули або все ще бодрствуете), як часто ви відвідуєте туалет, чи прийняли всі запропоновані ліки і т.д. Датчики передають інформацію в бездротовому режимі з допомогою різних протоколів, таких як Bluetooth, Wi-Fi і Zigbee.

Проблема, однак, у тому, що всі ці датчики, навіть якщо їх підключити до мережі, будуть генерувати трафік, що представляє собою “інформаційний шум”. Щоб перетворити його в корисну інформацію, потрібна єдина медична інформаційна система, що інтегрує всі свідчення. До сих пір такими системами займалися спеціалізовані лабораторії на кшталт бостонської LifeLabs (США). Але зараз до цього стали підключатися великі мережеві компанії, які бачать в медичних мережах великі можливості для розвитку свого бізнесу.

На саміті із мобільної охорони здоров’я (mHealth Summit), що пройшов в кінці минулого року в передмісті Вашингтона, дві великі телекомунікаційні компанії – Verizon Wireless і Qualcomm – оголосили про виведення на ринок бездротових домашніх медичних мереж, що використовують датчики і смартфони для спостереження за здоров’ям. Рішення Verizon Digital Healthcare Suite підключає датчики від різних виробників до мережі, розгорнутої в звичайному будинку або будинку престарілих. Як зазначив головний директор по операціях Verizon Wireless Джон Страттон (John Stratton), ці датчики отримують доступ до хмарного цифрового центру управління через невеликий концентратор, підключений до Інтернету по дротових або бездротових каналах.

Інформація, зібрана датчиками, може передаватися в режимі, близькому до реального часу, лікарям, медичним сестрам, страховим компаніям та іншим відповідальним особам. Двосторонній зв’язок здійснюється за допомогою смартфонів, планшетних і настільних комп’ютерів у форматі відеоконференцій, текстового обміну, чатів та електронної пошти. Дана система може працювати з різними пристроями і операційними системами.

У компанії Verizon сподіваються, що можливість скорочення витрат і підвищення якості медичного обслуговування допоможе заручитися підтримкою з боку страхових компаній. В даний час система проходить випробування в компанії Wellpoint. Крім того, Verizon веде роботу з Товариством ветеранів, клінікою Клівленда, Колумбійським університетом, університетом Duke та університетом Піттсбурзького медичного центру.

Платформа Qualcomm 2Net, розроблена недавно утвореної дочірньої компанією Qualcomm Life, схожа на систему Verizon, але відрізняється від неї більш пильною увагою до бездротового зв’язку. Її концентратор (до нього підключаються також датчики, смартфони, планшетні та настільні комп’ютери) з’єднується з центром обробки даних Qualcomm по бездротових каналах і може працювати з будь-якої великою бездротовою мережею.

Всі перераховані вище рішення можуть призвести до значного підвищення якості медичного обслуговування, особливо, якщо мова йде про пацієнтів, які страждають від хронічних хвороб. Але, перш ніж ввести дані рішення в широку медичну практику, необхідно вирішити ряд проблем. Одна із них полягає в тому, що медична мережа повинна мати набагато більший рівень захищеності в порівнянні зі звичайними розподіленими бездротовими мережами. При цьому необхідно не тільки усунути занепокоєння потенційних користувачів безпекою своїх особистих даних, а й задовольнити досить суворі вимоги закону.